fallback

Заради санкциите срещу Русия България може да започне износ на въглища

Екоминистърът ще вземе мерки срещу замърсяването на въздуха със серен диоксид в района на Димитровград

13:09 | 08.04.22 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Заради ограниченията, които наложи ЕС на вноса на руски въглища, България може да изнася въглища за съседните държави, които в момента внасят въглища от Русия, за да бъдат гарантирани доставките, коментира в ефира на БНТ вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов. Той уточни, че става въпрос за период от около 1-2 години и това ще означава, че даже в следващите години няма да има съкращения в минно-добивния сектор в Мини Марица.

Впоследствие обаче ще има плавно излизане на хора от този сектор, които ще намерят работни места, създадени от европейските механизми - Плана за възстановяване и Фонда за справедлив преход. "Има множество работни места, които ще са идентични, много близки до тази работа, която те в момента имат и ще бъдат на почти същото, а може и по-добро възнаграждение", каза Сандов.

Въглищните централи в Маришкия басейн ще работят, основно през зимния сезон, докато не са "икономически твърде болезнени", коментира още министърът. Има индикативна дата за затварянето на въглищните мощности през 2038 година, но тя е "възможно най-далечната" в целия ЕС, допълни още той. Заради високите цени на въглеродните емисии обаче вероятно тези централи ще спрат работа по-рано.

Борислав Сандов обясни още, че има два много важни акцента в Плана за възстановяване, насочени към Зеления преход. Единият е масово навлизане на възобновяеми източници - масово малки покривни централи, а другият – изграждане на завод за производство на батерии, както и инсталация за рециклиране на тези батерии.

Пред БНТ Сандов коментира и последния случай с обгазяване със серен диоксид в Димитровград. Той поясни, че България не покрива критериите за ограничаване на този замърсител Очакванията на министъра са, че България ще бъде осъдена в Съда в Люксембург заради това нарушение и това ще налага "по-крути мерки".

Една от тях вероятно ще бъде затварянето на "ТЕЦ Марица 3", който има много малък дял в енергийната система и не би довело до "нищо драматично".

Вицепремиерът коментира и темата дали има напрежение в управляващата коалиция предвид споровете по различни въпроси през последните дни. Според него това е знак за завръщане на парламентаризма и демокрацията, и определи дебатите като нужни и полезни.

"По въпроси като този дали България трябва да изпрати военна помощ на Украйна, или да обяви руския посланик за персона нон грата, ще реши парламентарното, а не коалиционното мнозинство", каза Сандов.

Той отговори и на въпроса има ли възможност да се стигне до излизане на някоя партия от коалицията заради разногласия: „Би било жалко и ако това стане, а аз не вярвам, че ще стане, това означава, че имаме много ценностни различия. Аз не бих искал България да бъде тласкана извън рамките на ЕС. Ние сме част от развития свят“.

Сандов препоръча на българските граждани да сравнят развитието ни като член на ЕС със съседни страни като Сърбия и Северна Македония.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:24 | 13.09.22 г.
fallback